לאן לברוח עם מזגן? בית התפוצות - פעילות תעלומה במוזיאון


קולטורה וילדים – לא מילה גסה, במיוחד בחופש הגדול

אחרי שסימנו V על כל פעילויות הקיץ שאפשר לעשות בבית, זה הזמן ליהנות מזמן איכות עם הילדים, בלי מאמץ עילאי.

המקום: תל אביב

המטרה: ללמוד, ליהנות, לאכול קרטיב בסוף או גלידה, לחזור הביתה שמחים ומותשים ישר לסיאסטה.

מטרת המשנה: להיות במזגן, גם מחוץ לבית ושלא יהיה יקר מדי.

מה לעשות עם הילדים בחופש הגדול - בית התפוצות

מה עשינו?

בערב, כששוחחנו על המסלול, החלטנו להשאיר את האוטו בבית ולקחת רכבת + אוטובוס. זאת כבר התחלה טובה מבחינת הילדות - בסופו של דבר, קמנו קצת מאוחר, מה שגרם לנו לקחת את הרכב....

הכנו מראש תיק עם מים, כובע, רב קו, מחברת, עט ומצב רוח טוב.  חשבתי להביא גם כריך, אבל על מי אני עובדת? הן אף פעם לא אוכלות אותו. דרך אגב, מצאתי בתיק את הכריך האחרון ששלחתי איתן למסגרות, זה היה נוראי.

למי שלא רוצה לנסוע באוטבוס או ברכבת, אפשר גם ברכב. יש חניה בחניון המוזיאונים בקלאוזנר 12, שילמנו 12 ש"ח לזמן ששהינו (היה כתוב 24 לכל היום). 

בית התפוצות - לא מה שהיה פעם, ולטובה

בכניסה לבית התפוצות היתה המפה של האוניברסיטה, הצבעתי והראיתי לבנות שלפני 20 שנה, מצד ימין היתה הפקולטה לספרות צרפתית, ומצד שמאל למדעי המדינה.  הן היו בשוק מהגודל של האוניברסיטה, אני הייתי בשוק שעברו 20 שנים.... כבר 20 שנים.

מה לעשות עם הילדים בחופש הגדול

הוזמנו לפיילוט של תערוכה מיוחדת במינה בבית התפוצות בשם "תעלומה במוזיאון". הבנות שלי, בת 8 בת 10 מאוד סקרניות ומאוד אוהבות פעילויות במוזיאונים, ואני? אוהבת את המזגן ואת הריח המיוחד שיש במוזיאונים. מוזרה, כן. מודה. (טוב נו, שם היה ריח של ארומה חחח)

את הפעילות של "תעלמוה במוזיאון" התחלנו בשעה 10:30, שעה טובה לחלוטין, ממש אחרי ארוחת בוקר ולפני הקריזה של "אמא אני רעבה". מה גם שהן היו כל כך מרותקות לפעילות, שהן שכחו אפילו את נושא האוכל / פיפי / חם לי / משעמם לי.

מה מיוחד בפעילות של בית התפוצות "תעלומה במוזיאון"?

הפעילות מיועדת רק לחודש אוגוסט, כבר שווה, כי נראה לי שהכרטיסים עוד שנייה אוזלים והיה לנו מזל גדול להיות שם. שווה לבדוק אם נשאר משהו.

הפעילות היא מסע חיפוש של תעלומה, אותה כתבה על דף החוקרת רוזלינד (כבר אהבתי, שהגיבורה היא חוקרת) ומתרחש בין התערוכות השונות של המוזיאון. (ביקרתם כבר בתערוכת ויהי צחוק? תערוכה מדהימה ומצחיקה בטירוף. והכל שם מעורר נוסטלגיה לטלויזיה שהיתה פעם, ולטלויזיה הסטירית העכשווית.)
הבנות רצו (רצו!!! במזיאון) כי הן היו צריכות לפתור חידון שאלות שעשוי בצורה מצוינת, כמו משחק תאטרון על ידי שחקנים שמפעילים את קהל המשתתפים.

המטרה היא למצא את התשובות לחידון, שפזורות בכל המוזיאון.

מה לעשות עם הילדים בחופש הגדול

אתם צריכים לראות איזה כיף זה שהילדות לקחו את הנושא ברצינות, וכל הקבוצה חיפשה את הרמזים לתשובה. אין כמו פעילות חברתית וקבוצתית בשביל לוודא שהמח של הבנות לא נשרף מיותר מדי מסכים בחופש הזה....

לאחר שעה, בסופו של דבר, מוצאים את הפיתרון ומפענחים את הסוד לחיי נצח. אני לא אכתוב ספוילרים, אבל שתדעו שהכרנו כמה מגיבורי התרבות החשובים, היה מצחיק בתערוכת הצחוק וכמובן שהן קיבלו ערך גם היסטורי. (והמשפט האחרון שרוזלינד אומרת להן, גרמה לי לדמעות, אמיתיות)

אני אהבתי את תערוכת ויהי צחוק והסיבוב שם לא הספיק לי, אז החלטתי למלא מצברים ולהמשיך ליהנות מהמוזיאון, גם אחרי הפעילות עצמה. שזה כבר בונוס, אפשר לבלות שם יום שלם.

פעילויות לחופש הגדול - בית התפוצות

נשנשנו בארומה שליד פחמימות ריקות וטובות, שממש עשו את העבודה.

ניהלתי מו"מ עם הבנות, שיתנו לי להיות בתערוכת ויהי צחוק תמורת תערוכת גיבורים עבורן. הן מכורות לתערוכת גיבורים (זוכרים את הפוסט הישן שלי עליו?) האמת, שנהניתי לקרא על הנשים היהודיות שעשו שינוי בעולם, נראה לי שאפילו שכחתי שרות גינסבורג היתה יהודיה, היה כיף לראות אותה שם.

סופו של יום. 

הבטחתי לבנות סיבוב באוניברסיטה, אז יצאנו מבית התפוצות מבסוטות מאוד.

הלכנו לראות את הספריה של האוניברסיטה , הראיתי לבנות איפה למדתי למבחנים (האמת שזה היה המקום שלי שבו ישנתי ממש טוב בפערים שבין השיעורים, אבל את זה לא סיפרתי להן חחחח), ובסופו של יום החלטנו שדי, היה כיף, אבל אין כמו סיאסטה.

כששאלתי אותן ממה הן נהנו במיוחד, הן ענו לי שהן לא ידעו שבית התפוצות זה בעצם כמו חדר בריחה.

יודעים מה, זה אחלה תיאור למה שחווינו.

בקיצור, היום כבר טסנו לחו"ל, אבל למי ששובר את הראש מה לעשות בחופש הגדול עם הילדים ממליצה בחום על פעילות תעלומה במוזיאון.

מחפשים אטרקציות נוספות?

 יש לי הרבה רעיונות משנים קודמות, אפשר לקרא על מה שעשינו בעכו, על הטיול שלנו באקווריום ירושלים, על מה שעשינו במצפה רמון, על איך למדתי לא לסבול בחופש הגדול ומי שטס לחו"ל, יש פה המלצות על מדריד, ליסבון, ברצלונה

חופש נעים.